آخرین شهید واقعه‏ی جانسوز دشت کربلا

راسب تیره ‏ای از قبیله ازد است: «راسب بن جدعان بن مالک بن نصر بن ازد بن الغوث». اکثریت طایفه راسب ساکن بصره بوده ‏اند.
هفهاف بن المهند راسبی بصری، برای یاری امام حسین علیه السلام از بصره به سوی کربلا حرکت کرد ولی
از آنجایی که دیر رسید، موفق به یاری امام علیه ‏السلام نشد.

او شیعه ‏ای شجاع، سوارکار، و مخلص در ولایت اهل بیت علیهم ‏السلام از اصحاب علی علیه ‏السلام و مشهور در غزوات و جنگ ها بوده است.

او در جنگ صفین از سوی حضرت علی علیه ‏السلام به فرماندهی ازدیان بصره منصوب شده و بعد از حضرت علی علیه ‏السلام از اصحاب امام حسن علیه‏ السلام و حضرت امام حسین علیه‏ السلام محسوب می ‏شده. همین که خبر حرکت امام علیه ‏السلام را از مکه به سوی کربلا شنید، خود را به کربلا رسانید، اما زمانی رسید که حضرت امام حسین علیه‏ السلام و اصحابش به شهادت رسیده بودند و خیام آن حضرت در حال سوختن بود.

آنگاه هفهاف شمشیر کشیده چون شیر بیشه به جنگ با لشکر ابن‏ سعد پرداخت و جمع کثیری از دشمن را به هلاکت رسانید و خود نیز به شدت خون آلود و مجروح گشت تا این که جمعی از دشمن او را محاصره کرده و به شهادت رسانیدند. و ظاهرا هنگام شهادت بیش از پنجاه سال داشته است.

از پاکان و نیکان و از شیعیان و شجاعان بصره و از یاران ابی ‏عبدالله است. او زمانی به کربلا می‏رسد که می‏ فهمد ابی‏ عبدالله را شهید نمودند ولی در آغاز خود را به عنوان هوادار حسین علیه ‏السلام معرفی نمی ‏نماید - فقط از لشکریان پرسید آیا حسین جنگ نمود و شهید شد؟ پاسخ دادند: بلی، او و اصحابش هرگز تسلیم نشدند بلکه سخت جنگیدند تا آخرین نفس و شهید شدند. گفت: حال که چنین است پس آماده نبرد باشید که من نیز از حسینیانم و به سوی دشمن حمله برد و جمعی را کشت و گروهی را مجروح نمود و سرانجام در نزدیکی غروب عاشورا شهید گردید.

هفهاف آخرین شهید صحنه کربلا و عاشورای حسینی است. هفهاف در جنگ صفین از جانب امیرالمؤمنین علیه ‏السلام سردار قبیله ازد بود واز رجزهای او در کربلاست:

یا ایها الجند المجند 
انی انا الهفهاف بن مهند

احمی عیالات محمد صلی الله علیه و آله و سلم
«ای سپاهیان تنظیم یافته و مجهز! من هفهاف فرزند مهندم که از اهل بیت و عترت محمد صلی الله علیه و آله و سلم حمایت می‏کنم».توصیفـگر :
هفهاف بن المهند راسبی بصری ,  شهدای کربلا ,  اصحاب امام حسین(ع) ,  عاشورا ,  یاران امام حسین در کربلا ,  Moharam95 , 

موضوع :
کوتاه و خواندنی ,